Jak wyczyścić i zaimpregnować tapicerkę skórzaną w samochodzie?
Pamiętamy jeszcze czasy, kiedy skórzana tapicerka była swego rodzaju rarytasem wśród samochodów spotykanych na drogach. Traktowana była jako wyznacznik luksusu i podkreślenie prestiżu, zarówno wozu jak i właściciela, który mógł sobie na nią pozwolić. Dzisiaj skóra w samochodzie nie robi już na nikim wrażenia, w zasadzie z dwóch powodów. Po pierwsze, niewielu producentów wykorzystuje prawdziwe i trwałe materiały, które potrafiły pachnieć i zaskakiwać swoim znakomitym stanem po wielu latach (Pamiętacie starsze Mercedesy?). Po drugie, niemal każde auto w salonie można wyposażyć w skórzaną tapicerkę lub jej ekologiczną wersję.
Skoro producenci używają słabszych jakościowo materiałów, a skórzanych wnętrz wciąż przybywa, to odpowiedni moment, aby odpowiedzieć na pytanie jak i dlaczego dbać o skórę w samochodzie?
Zacznijmy od początku i przenieśmy się na linię produkcyjną wozu. Skórzana tapicerka otrzymuje tam specjalny barwnik, a następnie nakładana jest warstwa syntetyczna, która ma za zadanie chronić ją przed uszkodzeniami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Podczas codziennej eksploatacji jest ona wycierana i stopniowo zanika. Efektem tego jest osłabienie struktury tapicerki. Z czasem traci swoją sprężystość i elastyczność. Pojawiają się pierwsze drobne załamania i wysuszone miejsca. W miejscach tych szybciej zbiera się brud. Finalnie może dojść do przetarć lub pęknięć. Główny wpływ mają na to uszkodzenia mechaniczne, brak odpowiedniej pielęgnacji oraz promieniowanie UV. Elementy najbardziej narażone na zniszczenia to kierownica, boczki foteli lub podłokietnik.
Zatem jak wyczyścić i zabezpieczyć tapicerkę skórzaną w naszym samochodzie?
Pierwszym krokiem powinno być dokładne odkurzanie wnętrza. Warto wykorzystać końcówkę z delikatnym włosiem oraz pędzelek, dzięki któremu pozbędziemy się kurzu i piasku z wszystkich trudno dostępnych miejsc. Najwięcej powierzchownych zanieczyszczeń znajdziecie w załamaniach, łączeniach i szwach. Pamiętajcie, aby nie naciskać skóry zbyt mocno ssawą. Niektóre wnętrza są wyjątkowo delikatne i nie trudno je uszkodzić.
Przejdźmy do czyszczenia. Przygotuj produkt Leather Cleaner, szczoteczkę z naturalnym włosiem lub gąbkę oraz czystą mikrofibrę. Możesz także użyć pianowniczki, aby wytworzyć gęstą pianę. Pozwoli to zredukować zużycie produktu i dłużej pracować na zabrudzonej powierzchni. W mało widocznym miejscu upewnij się, że struktura farby jest odpowiednia. Pracuj na niewielkich częściach skóry. Podziel duże elementy, aby osiągnąć najlepsze efekty czyszczenia. Stosuj delikatny docisk, aby nie uszkodzić mechanicznie tapicerki. Do trudno dostępnych miejsc wykorzystaj specjalistyczne akcesoria. Po szczotkowaniu ściągnij mikrofibrą brudną pianę. Powtórz proces, aby ściereczka po przetarciu była nadal czysta. Pozostaw tapicerkę do całkowitego wyschnięcia.
Ostatnim etapem pielęgnacji jest impregnacja skóry. Przygotuj bawełniany pad oraz konserwującą formułę Leather Protector. Zwilż aplikator niewielką ilością produktu i rozprowadź dokładnie po całej tapicerce skórzanej. Po kilku minutach możesz nałożyć kolejną warstwę. Preparat powinien w całości wchłonąć się w skórę. Teraz naturalny zapach skórzanej tapicerki subtelnie podkreśli jej świeżość i walory estetyczne.
Jaki środek wybrać do czyszczenia skóry?
Do czyszczenia skóry zalecamy użyć preparatów dedykowanych o zbliżonym dla skóry PH, jakim jest Leather Cleaner Chemotion. Jest to środek przeznaczony do regularnego czyszczenia, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Stosowanie mocno zasadowych środków typu APC czy chemii gospodarczej może spowodować przebarwienia, uszkodzenia, nadmierne wysychanie i pękanie.
Jakim środkiem zabezpieczyć skóry?
Do regularnej pielęgnacji skóry przeznaczony jest produkt Leather Protector. Stanowi on odżywkę i impregnat do skóry, zawiera filtry UV. Dzięki temu skóra będzie nawilżona i elastyczna. Zapobiegnie wysuszaniu i pękaniu. Zapewni matowe wykończenie oraz delikatny zapach naturalnej skóry.
Jak często czyścić skórzaną tapicerkę?
Wszystko zależy od intensywności użytkowania pojazdu, jego wieku, stanu tapicerki i wykorzystanych podczas produkcji materiałów. W przypadku jasnych wnętrz jesteśmy w stanie określić odpowiedni moment na bazie obserwacji, natomiast przy ciemnym wnętrzu dobrze jest wykonać test. Wystarczy delikatnie zwilżyć niewielką część mikrofibry produktem Leather Cleaner i wyczyścić część tapicerki. Brud na ściereczce da nam jednoznaczną informację, że to już czas na odświeżanie. Rozsądnie byłoby raz w roku zrobić gruntowne czyszczenie i kilka razy nałożyć produkt konserwujący. Dzięki temu wnętrze zostanie utrzymane w doskonałej kondycji przez długie lata.
Najlepsze efekty czyszczenia i impregnacji osiągniesz z odpowiednimi akcesoriami. Sprawdź nasze gotowe zestawy.
Życzymy czystych i pachnących wnętrz. To w końcu Wasz drugi dom.